Home » Rośliny » krzewy, Rośliny, uprawa » Dereń jadalny krzew marca

Dereń jadalny krzew marca

250px-Cornus_mas_Sturm40Dereń jadalny łacińska nazwa Cornus mas (dereń właściwy) to wysoki i szeroki krzew, stare drzewiaste okazy dorastają nawet do 10 m wysokości i 5 m szerokości. 

Pochodzi z południowo wschodniej Europy, Kaukazu, Azji Mniejszej. Rośnie dziko w widnych zaroślach i lasach, w miejscach skalistych, na skrajach lasów oraz na suchych, słonecznych zboczach jarów i dolin. W Polsce występuje jedynie w uprawach, głównie jako krzew ozdobny i owocodajny.


 

Kwitnie wcześnie na przełomie III i IV przed rozwojem liści licznymi, drobnymi żółtymi kwiatami w zwartych baldachach. Jednocześnie lub nieco później niż kwiaty leszczyny ale przed forysycją. Pączki są zróżnicowane na kwiatowe (większe, kuliste) i liściowe (wydłużone, siedzące). Kwiaty niezbyt przyjemnie pachną. Jest rośliną miododajną. Gałązki z kwiatami można „podpędzać” w wazonie jak u forsycji.  

Owoce  - czerwone, zwisające wyglądają jak małe śliwki. Są soczyste o bardzo przyjemnym słodko-kwaśnym smaku oraz specyficznym aromacie, który zawdzięcza olejkom eterycznym. Najlepsze owoce zbieramy „z ziemi” przejrzałe i miękkie. Z owoców derenia możemy zrobić pyszne dżemy, konfitury, galaretki, kompoty, soki, herbaty, możemy suszyć i używać do sosów i mięs,  możemy również zrobić likiery i nalewki dereniówkę tak dla zdrowotności.  

Pędy jednoroczne zielone lub brązowawe, od strony słonecznej zwykle zaczerwienione. Kora żółtoszara odrywa się tafelkami szczególnie na pniu i grubych gałęziach. Rośnie bardzo powoli i dożywa 100 lat. Wytwarza odrośla zarówno z pni, jak i korzeni.

Liście zielone, dolna strona błyszcząca i lekko szorstka, z kępkami włosków w kątach liści („bródki”). bardzo atrakcyjne jesienią

Wymagania: gleby bardzo chętnie wapienne, miejsca najlepiej słoneczne, wygrzane, ale dobrze rośnie i w półcieniu. Dereń jadalny jest odporny na mrozy i suche, zanieczyszczone powietrze. 

Zastosowanie: Dereń zaliczany jest do krzewów osłonowych. Można z niego tworzyć gęste, formowane niskie i średnie żywopłoty. Jest odpowiedni również na wysokie żywopłoty jako wiatrochrony. Drewno jest bardzo twarde i ciężkie, cenione w tokarstwie. 

Uwaga! Jeśli kupiliśmy już derenia i znaleźliśmy dla niego miejsce w naszym ogrodzie, ale na następny dzień stwierdzimy że jednak nastąpiła pomyłka, to pamiętajmy, że derenie zniosą to przesadzanie ale  tylko jak są młode.

I druga uwaga to taka, że derenie nie lubią cięcia wiosną jeśli to zrobimy będą „płakać”. Zróbmy to w marcu.

 

 

 

 

 

Znaczniki: , , , , , , ,

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*