Home » Kuchnia » Jak zrobić dereniówkę i uraczyć smakiem naszych gości?

Jak zrobić dereniówkę i uraczyć smakiem naszych gości?

gifts-2ANalewka z derenia była od lat symbolem wytworności, bogatego, wygodnego, szlacheckiego życia. Przez wiele lat zapomniana w ostatnio powraca do łask nie tylko ze względu na swoje walory smakowe i lecznicze.

Więc tak:

Jak zrobić dereniówkę i uraczyć smakiem naszych gości? Najpierw trzeba zasadzić dereń … :) a potem zaczekać parę lat aż obrodzi … :) Owoce derenia, zbieramy na przełomie września i października

 

Proporcje:

1 kg owoców derenia

1 litr spirytusu

1 kg cukru

1 litr wody.

Owoce oczyścić, opłukać, wytrzeć lub w inny sposób osuszyć, ponakłuwać wykałaczką lub patyczkiem do szaszłyków, wsypać do gąsiora lub słoja. Zalać wszystko spirytusem, zakorkować szczelnie i odstawić w ciepłe miejsce na miesiąc.
Po upływie tego czasu, zlewamy spirytus do odrębnego gąsiora przesączamy przez muślin i szczelnie zakorkowawszy, odstawiamy.
Przygotowujemy syrop z wody i cukru- gotujemy, a gdy trochę ostygnie zalewamy owoce i odstawiamy słój na kolejny miesiąc, co 2-3 dni nim potrząsając.

Po miesiącu zlewamy syrop i wyciskamy owoce. Syrop łączymy z nalewem i odstawiamy na miesiąc do sklarowania. Po kolejnym miesiącu filtrujemy i odstawiamy nalewkę do chłodnej piwnicy na pół roku, aby leżakowała.

Na koniec warto pamiętać: dereniówka im starsza, tym wyborniejsza!
Warto zatem robić jej tyle, by z każdego roku część butelek zostawało na znakomite okazje w latach późniejszych.

Działanie

Nie namawiam do alkoholu, broń boże ale maleńki „kusztyczek” dereniówki to samo zdrowie. Pomaga w lekkich zaburzeniach pracy układu trawiennego (żołądka i jelit) oraz przy przeziębieniach. Obniża ciśnienie tętnicze[1].
Owoce derenia zawierają duże ilości witamin: C (około 200mg/100g masy), P (która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, poprawia przypływ krwi, obniża ciśnienie, działa przeciwalergicznie, przeciwgrzybiczo i przeciwnowotworowo) oraz A (poprawia wzrok, kondycję skóry, włosów i paznokci), makro- i mikroelementy (głównie związki żelaza), flawonoidy (działające przeciwzapalnie, przeciwutleniająco i moczopędnie), kwasy organiczne, antyoksydanty, biostymulatory, pektyny, garbniki, cukry (około 10–13%) oraz inne cenne substancje mineralne.

[1] Jan Rogala: Nalewki zdrowotne. Baobab, 2003, s. 65. ISBN 83-89642-00-X.

Znaczniki: , , , ,

Zobacz także:

One Response to Jak zrobić dereniówkę i uraczyć smakiem naszych gości?

  1. Uwielbiam dereniówkę, to stary dobry przepis na nalewkę. W mojej rodzinie jest robiona od „pokoleń” :)W ogóle sam dereń to moje dzieciństwo. Owoce są wg mnie pyszne. Fajnie, że ktoś zna i docenia i propaguje, bo mam wrażenie, że dereń jest niedoceniany w Narodzie!
    pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*